Stavby| Nejvyšší budova světa

Nejvyšší budova světa


Sponzorované odkazy:Sponzorované odkazy:Burdž Dubaj (arab. برج دبي – Dubajská věž) je mrakodrap ve výstavbě v Dubaji v Spojených arabských emirátech. Staví se od 21. září 2004 a již nyní je nejvyšší stavbou světa. Po svém dokončení v roce 2009 se stane i oficiálně uznávanou nejvyšší budovou světa.

Hlavním architektem je chicagská firma Skidmore, Owings and Merrill, developerem je EMAAR Properties. Na stavbě se podílí i americká firma CBM Engineers Inc a stavební společnosti Samsung Constructions, BESIX a Arabtec. Část výtahů na stavbu dodala pardubická firma Pega Hoist. Samotnou stavbu staví dělníci z Pákistánu, Indie, Bangladéše, Číny a Filipín.

Konečná výška mrakodrapu není přesně známa, protože je přísně tajena kvůli konkurenci. Podle předběžných odhadů se předpokládá (a uvádí to i stavební firma) asi 808 metrů a 162 podlaží. Firma OTIS, která pro budovu dodá 54 výtahů, uvádí 800 metrů. Projekty na oficiální stránce budovy naznačují až 195 podlaží. Podle některých zdrojů by výška mrakodrapu mohla být i více než 940 metrů, dokonce až 1 011 metrů. Budova bude součástí rozsáhlého projektu v hodnotě 20 miliard dolarů, zahrnujícího i několik dalších mrakodrapů, obrovské nákupní středisko a umělé jezero vše obklopující.

Budovu projektovala známá firma Skidmore, Owings and Merrill, která spolupracovala i na projektech Sears Tower v Chicagu, Freedom Tower v New Yorku, Ťin Mao v Šanghaji a mnoha dalších výškových budov. Architekti se inspirovali návrhy Franka Lloyda Wrighta i islámskou architekturou. Členitý tvar budovy má připomínat rozvinutý květ květiny Hymenocallis, která se v Dubaji vyskytuje.

Základová deska má plochu 7000 m², pod ní se nachází 850 pilířů, širokých až 1,5 m a hlubokých až 50 m, celkově bylo na základy spotřebováno 45 000 m³ betonu. Většina kostry budovy je z betonu, vrchní čtvrtina je ocelová. Vnější obklady mají být z vyztuženého skla, speciálně vybraného do extrémních podmínek (vysoké teploty, písečné bouře, silný vítr ve vrchní části budovy). Na návrhu interiéru spolupracoval módní návrhář Giorgio Armani.

V budově mají sloužit nejrychlejší výtahy na světě, fungující rychlostí až 18 m/s (65 km/h). Celkem má být v budově 65 výtahů pro 42 osob.

  • Sdílejte s přáteli
  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg

Komentováno 3x