3 nejjedovatější rostliny v Česku
Jedovaté rostliny nebývají zpravidla nebezpečné pro dospělého člověka, který se jejich konzumaci vyhýbá, ale obrovské nebezpečí mohou znamenat pro děti bez dozoru, které rádi vše ochutnají toshiba tv app.
Na světě je mnoho prudce jedovatých rostlin, které dokáží zabít již během chvilky a i nás v Česku rostou nebo si pěstujeme rychlé zabijáky how can I download a cd. Podívejme se spolu na tři nejjedovatější rostliny, kterým je lepší se vyhýbat.
1. Oleandr obecný
Oleandr je okrasný keř, který u nás neroste ve volné přírodě, ale je často pěstován jako okrasný keř na zahradách download adobe. Patří u nás vůbec k nejrychlejším rostlinným zabijákům. Jedy oleandrin a neriin jsou obsaženy v celé rostlině, přičemž největší koncentrace se nachází v jeho listech Download ringtones for android for free. K usmrcení dospělého člověka stačí rozžvýkat pouze dva listy Oleandru a u dětí stačí jediný list! Nebezpečí není jen v samotné otravě, ale také v rychlosti působení jedů na člověka, kdy po rozžvýkání listů dochází k úmrtí již po několika hodinách standard tvthek herunterladen. Otravu může také způsobit med nasbíraný včelami z květů Oleandru. Jako protijed se používají např.: Digibind či DigiFab. Příznaky otravy jsou: zvracení, průjem, horečka, třesavka, závratě, křeče a srdeční arytmie.
2. Bolehlav plamatý
Bolehlav je prudce jedovatá rostlina, která se vyskytuje po většině Evropy a u nás je roztroušena po celém území. Dorůstá 1 až 2,5 metru. Často se s ní setkáváme v okolí skládek, smetišť, navážek, ale také okolo cest v příkopech či na březích řek. Již po požití 2 gramů kořene dokáže usmrtit dospělého člověka do 24 hodin. Šance na přežití způsobené otravy není příliš veliká a i po požití malého množství jedu z rostliny je třeba co nejrychleji vyhledat lékaře a vyvolat zvracení. Pozor! Otrávit se Bolehlavem lze i při intenzivním vonění ke květům. Následkem otravy Bolehlavem je obrna kosterního svlastva a zástava dechu, kdy dojde k udušení člověka za plného vědomí.
3. Rulík zlomocný
A konečně všem velmi známý zabiják již ze základní školy, kde jsou děti s touto rostlinou seznámeny, protože svými plody připomíná borůvky a je tedy důležité tyto dvě rostliny od sebe velmi dobře rozlišit. Smrtelnou dávkou u dítěte jsou již 3-4 bobule a 10-12 plodů u dospělých. Otrava většinou končí kómatem. Odhaduje se, že v Česku způsobí právě Rulík zlomocný asi polovinu všech vážných otrav rostlinami. Rulík dorůstá 50-180 cm. Plodem je černá bobule vyrůstající z hvězdicovitého kalichu. Setkáme se s ní na pasekách a okrajích lesů. Ikdyž je jedovatá celá rostlina, k otravě nejčastěji dochází právě konzumací jejích plodů. Dávejte také pozor na kozí mléko. Pokud koza tuto rostlinu sežere, stane se její mléko také jedovatým. Příznaky otravy Rulíkem jsou: rozšířené zorničky, vyschlé sliznice, zrychlený tep a suchá teplá pleť.